Club track and field championships – 5 May 2018

UPDATE – RESULTS HERE.  Thanks to all athletes, officials, volunteers, and parents for a wonderful afternoon.

Our club championships will once again be held at Finsbury Park, on Saturday 5 May 2018.

The timetable is similar to last year, with the addition of hammer (by popular request).

Timetable:

 Time Track Field
12:30 Javelin
13:00 200m (150m for U11s) Hammer
13:30 800m (600m for U11s)  Long Jump
14:15 100m (70m for U11s) Shot
14:45 5000m
15:15 100m finals (if required)

Last year’s results are here, and you can see the list of current champions here.

It costs £1 to enter each event, payable on the day.  You must register at least 30 minutes before your event.  Please confirm your place in advance by letting Will Morris or John Clarke know, or emailing BDACEntries@pm.me.

Guests – As in previous years, guests are more than welcome to come and take part.  Please let us know in advance at BDACEntries@pm.me

Entries as at 3 May:

100 (70m for U11s)
Brooke Selkus U11 F
Flavia Flint U11 F
Jorjia March U11 F
Charlotte Parsons U11 F
Oscar Dow U11 M
Ollie Smythe U11 M
Skye Selkus U13 F
Maya Bruck U13 F
Erin Andrews U13 F Guest
Emma Lord U13 F
Nia Burrows U13 F
Charlotte Harris U13 F
Florence Humphrey U13 F
Eleanor Humphrey U13 F
Harrison Lee U13 M
Ella Pathmanandam U15 F
Robert Delaney U15 M
Anita Klendjian Vet F
Chris Salvary Vet F
Mary Brown Vet F
Neil Withington Vet M Guest
200 (150m for U11s)
Brooke Selkus U11 F
Flavia Flint U11 F
Charlotte Parsons U11 F
Luke Baughan-Withington U11 M
Ollie Smythe U11 M
Skye Selkus U13 F
Maya Bruck U13 F
Erin Andrews U13 F Guest
Emma Lord U13 F
Noah Clarke U13 M
James Andrews U13 M
Harrison Lee U13 M
Ella Pathmanandam U15 F
Rosa Quiavauca U17 F SBH
James Sarner Sen M
Rosalind Zeffertt Vet F
Mary Brown Vet F
Aarif Jeevanjee Vet M
James Smythe Vet M
800 (600m for U11s)
Jorjia March U11 F
Lucy Lord U11 F Guest
Luke Baughan-Withington U11 M
Skye Selkus U13 F
Noah Clarke U13 M
James Andrews U13 M
Emma McCluskey U13 F
Erin Andrews U13 F Guest
Emma Lord U13 F
Georgia Finney U13 F
Juno McAnallen U15 M
Joe Aarons U15 M
Jonathan Alden U15 M
Alex Fraser U15 M
Ed Fraser U17 M
Prince Reid U20 M Bromley
Emily Bonnett Sen F Yeovil
James Sarner Sen M
Will Morris Sen M
Danny Digweed Sen M
Tim Butler Vet M
Aarif Jeevanjee Vet M
James Smythe Vet M
5000
Prince Reid U20 M Bromley
Danny Digweed Sen M
James Sarner Sen M
Jessica Vinluan Vet F Heathside
Jonathan Litchfield Vet M Heathside
Ed Samuel Vet M Heathside
Aarif Jeevanjee Vet M
Liam O’Hare Vet M
James Smythe Vet M
Tim Butler Vet M
Hammer
Hannah Parsons U13 F
Joe Aarons U15 M
Cate Scott Vet F
Rob Mack Vet M
Javelin (vortex for U11s)
Charlotte Parsons U11 F
Flavia Flint U11 F
Emma McCluskey U13 F
Hannah Parsons U13 F
Noah Clarke U13 M
Aimee Li U15 F
Cate Scott Vet F
James Smythe Vet M
Andrew Flint Vet M Guest
Shot
Hannah Parsons U13 F
Emma McCluskey U13 F
Georgia Finney U13 F
Joe Aarons U15 M
Robert Delaney U15 M
Danielle Savvas Vet F
Anita Klendjian Vet F
Cate Scott Vet F
James Smythe Vet M
Andrew Flint Vet M Guest
Long Jump
Jorjia March U11 F
Brooke Selkus U11 F
Oscar Dow U11 M
Luke Baughan-Withington U11 M
Ollie Smythe U11 M
Charlotte Harris U13 F
Nia Burrows U13 F
Skye Selkus U13 F
Maya Bruck U13 F
Georgia Finney U13 F
Florence Humphrey U13 F
Eleanor Humphrey U13 F
James Andrews U13 M
Robert Delaney U15 M
Chris Salvary Vet F