2013

2013

December

28th – Chingford League – Alexandra Palace – Results

21st – Met League – Alexandra Palace – Results

14th – SEAA Masters XC – Biggleswade – Results 

8th – Bedford Half Marathon- Results 

12 – 75:35 – Alex Horton (PB)
23 – 79:23 – Richard McCormick
73 – 86:08 – Jo Kent
95 – 87:57 – Paul Carter
133 – 90:31 – Nicola Froud
706 – 1:52:30 – Craig Prior
904 – 2:00:35 – Lee Radley (2nd claim)

6th – Fraternity Cup and Sorority Cup – Results – Winners

November

30th – Club Cross Country Championships – Results

24th – Norwich Half Marathon – Results

643 – 1:46:10 – Katherine Henderson (PB)
924 – 1:51:29 – Linda Dworowski

23rd – North London Cross Country Championships – Results

17th – St Neots Riverside Half Marathon – Results

111 – 88:13 – Jerry Bryan
278 – 98:14 – Karen Bradley

16th – London Cross Country Championships – Parliament Hill – Results

16th – British & Irish Masters Invitational XC – Cardiff – Results
V35+ race
42 – Grant Ramsay, Scotland – 15th V40

V60+ race
10 – Liam O’Hare, Republic of Ireland – 9th V60

9th – Met League Stevenage – Report – Results

5th – Chingford League Hog Hill – Report – Results

3rd – Stevenage Half Marathon – Results
330 – 1:54:39 – Tony Hamilton
412 – 2:00:23 – Clare Sparks

2nd – National XC Relays – Report

11:12 Jo Kent (25)
14:10 Katherine Henderson (56)
13:42 Philippa Horton (60 of 99)

13:01 Nina Atherton (76)
15:32 Victoria Gray (83 of 107)

1. 30:00 AFD ‘A’, 2. 31:25 AFD ‘B’ 3. 31:35 City of Stoke… 60. 39:05 Barnet & District ‘A’

17:58 Alex Horton (87)
18:40 Will Morris (85)
16:57 Michael Wright (61)
18:34 Jonney Yeates (56 of 157)

18:37 James Taylor (112)
19:41 Danny Digweed (113)
20:31 Tim Butler (112)
22:25 Laurence Scheyvens (119 of 157)

1. 62:54 AFD, 2. 63:21 Sale Harriers, 3. 63:55 Bedford & County…
56. 72:10 Barnet & District ‘A’… 66. 73:21 SBH… 119. 81:16 Barnet & District ‘B’

October

27th – BUPA Great South Run – Results

1:41:50 – John Mould
1:44:14 – Tracey Deeks (9 minute PB, well done Tracey!)
1:49:29 – Kim Hunt

27th – Ricky Road Run – Results – Report

33 – 68:29 – Jerry Bryan
111 – 77:31 – Nick Bingham
154 – 80:52 – Rob Scott
263 – 89:57 – Tony Hamilton

27th – Welwyn Poppy Run

4 – 19.01 – John Fuller

26th – North of the Thames Championships and Liddiard Trophy Kingsbury – Results

22nd – Hatfield 5k Series – Results

20th – Cabbage Patch 10 – Results

288 – 71:30 – Robert Prater
1092 – 91:46 – Victoria Gray

19th – Round Rotherham 50 

Report from Steve Allen – I apologise for not being at the Awards night on Friday but news of my much appreciated “PERFORMANCE of the YEAR” recognition reached me by text as I was preparing to bed down on the floor of Mexbrough Sports Centre in readiness for a 6am start in the annual ROUND ROTHERHAM 50 mile event.  I had had a previous attempt at the event as a runner in 2008, popularly known as the “MONSOON YEAR” as it tipped it down from start to finish and turned South Yorkshire in to a bog, (and being in December then most drop-outs like mine were caused by varying degrees of hypothermia).

I race walked this year, much to the embarrassment and/or amazement of those runners we passed and beat, in company with my long-distance training partner the leading ultra walker Suzanne Beardsmore, a 3 time centurion with a 100 mile best of just outside 21 hours.  We opted for light-weight racing walking shoes in order to make the most of the tarmac/road/track sections, and consequently slithered around a bit (sometimes a lot) on the fields and muddy tracks – probably the right choice overall.  We finished in just a few minutes outside 13 hours and had actually covered about 54 miles with a couple of detours off the correct route (the major one of which was followed by a good part of the field around us).  I haven’t seen the actual time yet (or positions) as I had about 30 minutes between finishing and catching a train from Swinton station (a mile away) in order to get back home on Saturday night which I made with 4 minutes to spare with various bits of kit in several bags in hand to re-pack and sort out once on board.

I am due a bit of a rest.  On 6th October I raced at 50k in the Dutch National championships and finished 6th (in a race won by a fellow GB athlete, Daniel King, the twin brother of Olympian Dominic who was a DNF here) in 5:40:25 – my second fastest time ever (PB of 5:35:01 when winning the National title in 2012).  I then travelled on to SW Poland (where we have a flat in a mountain town as many will know) for a few days walking  – including a 9 hour day – before returning to race 3 times on the following weekend – Enfield League at 5.4 miles on the Saturday and both 5k (5th in 28:02) and 10k (3rd in 58:13) in the Midland League on Sunday at Stourport.  These were my 62nd, 63rd and 64th competive racewalks of the year (I won’t count Rotherham as 65 because it was a running race!!).

19th – Met League Claybury – Results

Senior Men 3rd, Senior Women 1st, Veteran Men 1st, Veteran Women 1st (all division 2)
Veteran Men 1st overall = Grant Ramsey
Veteran Women 3rd overall = Jo Kent

13th – The New Ware 10 – Results – Report

12th – Chingford League Loughton – Results– Report

8th – Hatfield 5k – Results – Report

6th – Standalone 10k – Results – Report 

1st – Chingford League Hog Hill – Results – Report

September

29th – Garden City 10 – Full results

141 – 1:27:32 – Helen Hoyle
161 – 1:31:13 – Sheila Davidson
164 – 1:31:31 – Tony Hamilton (1st V65)
179 – 1:33:12 – Ros De La Bertauche (1st V60)

Here are the results from the New Garden City 10 mile (beautiful, but very hilly) race through Brocket Hall on Sunday, and attached photo of the four Barnet runners who braved it – Helen Hoyle, Sheila Davidson, Tony Hamilton and me. And there’s one of me, Sheila and Tony (I’ve got the FV60 and Tony’s got the MV65 cup), I was the only FV60 running, but I’m very proud of it anyway – Ros

IMAG0449 (1)

IMAG0451

 

 

 

 

 

29th – Nottingham Marathon – Full results

26 – 3:01:49 – Alan Morris (PB)

28th – NWLL Horsenden Hill – Full Results

A small turnout for our first fixture, but some good results!

U11G – 1200m – 25 – 6:41 – P Thomas-Bockling
U13G – 2000m – 25 – 7:48 – G Lee
47 – 9.12 – V Peters
U17W – 4000m – 5 – 15:27 – Sophie Parker
U11B – 2000m – 21 – 7:48 – J Ross-Brown
U17M – 4700m – 1 – 15:26 – Thomas Butler

24th – Hatfield 5k Series (including Herts Senior Championships) – Full Results

7      17:21 Chris THURSTON MS
26    18:24 Paul CARTER MV50
29    18:51 Karen MURPHY FV45 (2nd Lady)
30    18:59 Jonathan KILSBY MV50
41    19:30 Nicola FROUD FV45
83    23:15 John SHIRLEY MV60
97    25:24 Tony HAMILTON MV70
101  26:01 Rosamond DE LA BERTAUCHE FV55
111  28:39 Maureen SHIRLEY FV65
Ladies Team 3rd in Hertfordshire (Murphy, Froud, Shirley)

22nd – SEAA Road Relays – 5992m – Full Results – Race Report

V50
2 Barnet & District A.C. – A Team 1:27:14
Adrian Mason 20:32 2 (3rd fastest overall)
Andrew Kelleher 22:26 2
Vladimir Zalesky 23:56 5
Richard McCormick 20:20 2 (1st fastest overall)

12 Barnet & District A.C. – B Team 1:37:39
Jonathan Kilsby 23:36 14
Peter Ellis 25:24 16
Jerry Bryan 24:46 14
David Wilcock 23:53 12

V60
2 Barnet & District A.C. 1:40:00
Melvin Davies 25:29 5 (17th fastest overall)
John Owen 26:07 5
Liam O’Hare 24:38 4 (7th fastest overall)
Desmond Michael 23:46 2 (5th fastest overall)

Incomplete V60 Team
John Clarke 28:30

Seniors 
61 Barnet & District A.C. 2:10:48
Ben Watson 19:06 30 28
Ben Boxer 22:06 53 65
Mike Walker 22:30 58 68
Daniel Digweed 23:10 65 67
Rajesh Patel 22:16 62 59
Will Morris 21:40 61 50

22nd – Oak Hill parkrun – Full Results

11 – 21:05 – 66.25% – Scott Fraser
19 – 22:16 – 66.24% – Robert Kent (PB)
28 – 23:24 – 65.38% – Edward Fraser
49 – 27:11 – 60.15% – Alexander Fraser

21st – SEAA Road Relays – 3581m – Full Results 

14:47 Maggie Cooper (Second claim)

15th – Ickenham 5 – Full Results

166 – 41:44 – Tony Hamilton

15th – Great North Run – Full Results

41766 – 2:09:16 – Lisa Wilson
46513 – 2:52:46 – Brian Fowler

15th – Mayor of Enfield Fun Run – Full Results

2 – 36:04 – Richard McCormick (1st M50)
165- 54:32 – Ros De La Bertauche (1st W60)

Richard and Ros with Maggie Govender
Richard and Ros with Maggie Govender

14th – Club Track and Field Champs – Full Results – Race Report

11th – Highgate Harriers Open Graded Meeting – Full Results – Race Report

7th – Middlesex 10k Victoria Park – Full Results

182 – 44:02 – John Owen
238 – 49:08 – Andy Welsh

4th – Watford Open Graded Meeting – Full Results – Race Report 

1st – Southern Counties Veterans Final – Full Results – Race Report [/spoiler]

August

25th – Club Biathlon – Clubhouse – Race Report

PositionAthleteBike TimeRun TimeTotal Time
1Ben Smith26.3028.4855.17
2Raj Patel30.4026.1056.50
3Richard McCormick32.5024.1557.05
4James McCormick29.4030.4360.23
5Will Morris33.3027.5061.20
6Jo Kent36.2027.5864.18
7John Shirley29.1535.5965.14
8Kirsty Johnstone32.3034.2066.50
9Dave B34.2033.3567.55
10Cath Perry36.4534.2571.10
11Penny/Ros37.2036.1073.30
12Phillippa Horton44.3033.1077.40
13Maureen Shirley47.1043.5091.00
14George McCormick33.00

22nd – Club Family Paarlauf – Clubhouse – Full Results – Race report 

21st – Watford Open Graded Meeting – Full Results

On a pleasant late summer evening – ideal for running – there was a good turn-out of runners chasing late season PB’s , the most successful of whom was Thomas Butler who smashed his 1500m PB by 10 seconds and showed a great turn of pace in the last 500m to tie first in Race 10 in 4-18.28 with an excellent run.

DistanceRacePositionAthleteAgeTime
40016Rufus KentU15B69.42
40026Laurence ScheyvensV4064.96
40057Mark CunninghamU17B57.14
40071Liam Thompson (2nd claim)U2050.27
150016Mia GroomU13G5-38.21
1500113Rufus KentU15B5-43.41
1500114Scarlett KentU13G5-43.95
150081Danny DigweedSM4-34.68
150096Adrian MasonV504-35.87
1500101Thomas ButlerU17B4-18.28
3000128Lauro FranzeseV5512-09.03
3000223Alex HortonSM9-13.32

18th – Club Orienteering Champs – Trent Park – Race report

PositionAthleteTimeNotes 
1Richard McCormick30-501st man
2Liam Mitchell37-132nd man
3Andy Welsh37-243rd man
4Alun Johns41-03
5Will Morris42-42
6Lawrence Scheyvens51-13
7Alex Horton52-23
8Jamie March54-42
9Ty Holden/Dan Digweed55-31
10Mel Parker58-31
11Dave Byrne58-58
12Philippa Horton62-141st lady
13Cath Perry62-592nd lady
14Jo Kent64-083rd lady
15Rufus Kent66-08
16Kirsty Johnstone66-59
17Martyn Rowe74-42

10th – SAL Cambridge – Full Results

I think we enjoyed ourselves in the events we competed in with some PBs and SBs. Thanks for your efforts over the season, we will have to think about what we want to do next year. Richard M

3rd – Oak Hill parkrun #100 – Race report

For results before August 2013 see here.

Leave a Reply